ej.
Większość chłopaków podejmuje decyzje o szkole budowlanej lub związanej z wszelkiego rodzaju pracami remontowymi.
Jednak na tym etapie niewielu z nich zadaje sobie sprawę prace na wysokościach, na podnośniku nie są łatwe, a często powodują wiele problemów. Dla niektórych trudna wydaje się być zwyżka, która nie wydaje się na pierwszy rzut oka przerażająca.
Należy pamiętać, że zrezygnowanie z wyuczonego zawodu nie jest niczym strasznym, a to zjawisko jest bardzo częste wśród młodzieży.
Często zdarza się, że po nawet kilkuletniej nauce nie czujemy, że praca ta jest dla nas i staramy się zmienić zawód.
Statystycznie patrząc, to większość z nas nie pracuje w swoim zawodzie, a naszą wymarzoną pracę znajdujemy dopiero za trzecim bądź czwartym razem.
Warto jednak pamiętać że każdy pracownik
Podnośnik jest jednym z ważniejszych sprzętów, gdy chodzi o szeroko rozumiane prace na wysokościach. By jednak użytkować je w sposób w pełni bezpieczny, należy zawsze przestrzegać odpowiednich przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Prowadzenie prac w sposób bezpieczny na zwyżce zależne jest między innymi od rodzaju sprzętu oraz stopnia dopasowania do niego poszczególnych zabezpieczeń. Oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonych prac trzeba będzie wybrać też właściwą zwyżkę. Do działań podejmowanych w budowlance , remontach, elektryce, czy też przy sprzątaniu najlepiej sprawdzi się dobrze znana wszystkim zwyżka koszowa. Można też wybrać te przegubowe, teleskopowe czy też nożycowe. Warto jednak pamiętać, że każdy pracownik przed podejmowaniem zadań na samojezdnej zwyżce musi zapoznać się z dokładną instrukcją stanowiskową BHP. Sam dobór sprzętu natomiast musi być dostosowany do występującego ryzyka na danym stanowisku pracy. Trzeba mieć też odpowiednie uprawnienia i nigdy nie wolno przekraczać dopuszczalnego udźwigu urządzenia.
Bezpieczna praca na wysokości
Niejednokrotnie mamy konieczność wykonania jakiejś pracy na znacznej wysokości. Może to być pomalowanie elewacji, naprawa cieknącej rynny, albo podcięcie drzewa. Wielu z nas improwizuje, wykorzystuje bardzo długi drabiny, albo wdrapuje się na drzewo po jego pniu. Nie jest to rozwiązanie, które można uznać za bezpieczne. Jeżeli nie chcemy ryzykować wypadku, wystarczy wynająć najprostszy podnośnik. Urządzenie takie zazwyczaj montowane jest na podwoziu auta dostawczego, możemy więc prowadzić je posiadając zwykłe prawo jazdy. Po dojechaniu na miejsce rozkładamy ramię podnośnika, wchodzimy do kosza i już możemy wykonywać wszystkie czynności. Inną opcją jest zwyżka, czyli urządzenie mające za zadanie unieść nas pionowo w górę. Również może być zabudowana na podwoziu samochodu dostawczego. Przyda się np. podczas malowania elewacji domu albo w czasie naprawy rynien, czy też wymiany okien. Niezależnie od tego co robimy, pamiętajmy że prace na wysokościach bywają niebezpieczne i dlatego trzeba przestrzegać wszelkich zasad BHP.